General Councilors - General Curia

General Curia
General Curia
General Curia
General Curia
Go to content

General Councilors

General Administration
Fr. Marco PASINATO, SMM was born on 21 October 1966 in Vigasio - Verona, Italy, made his first profession on 5 October 1986 and his final vows on 12 October 1991. He was ordained priest on 4 April 1992. Being confirmed as one of the General Assistants during the last General Chapter 2023, he was appointed Vicar General. In the general administration, he is responsible for the Montfortian Entities in Europe and the Director for the Commission on Formation.
Fr. Jesús Leopoldo CUCHO PUCHURI, SMM was born on 14 March 1973 in Lima, Peru, made his first profession on 20 July 1996, his final vows on 27 July 2001 and was ordained priest on 7 September 2002. As a General Councillor, he is now in charge of the Montfortian Entities in Latin America & Caribbean and in charge of the Commission on Spirituality and the Commission on Montfortian Associates.
Fr. Paul Lonely MASHONGA, SMM was born on 19 September 1977 in Chikwawa, Malawi, made his first profession on 15 August 2004, his final vows on 13 December 2008 and was ordained priest on 18 July 2009. He is in charge of the Montfortian Entities in Africa and Madagascar, North America and Canada, and the Director of the Commission on Mission.
Fr. Prem KUMAR, SMM was born on 28 December 1977 in Mysore, India, made his first profession on 31 May 2000, his final vows on 20 July 2009 and was ordained priest on 14 January 2010. In the General administration, he is responsible for the Montfortian entities in Asia and Oceania and Director of the Commissions on Communication and JPIC (Justice and Peace).
Copyright © 2023 Montfortians.
All Rights Reserved.
Montfort Missionaries,
Viale dei Monfortani 65,
00135 Rome, Italy
Montfortians
Societas Mariae Montfortana

Back to content